utorok, 21 mája, 2024

Evanjelický a. v. cirkevný zbor v Martine

"Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho." Ján 3, 16

Udalosti

Stolpersteine – Jozef Bučko

Stolpersteine, slovensky kamene zmiznutých, doslova „kamene, o ktoré sa treba potknúť“ (zavadiť pohľadom).

Samotný pamätník – kameň je osadený priamo pred domom obete a pozostáva z betónovej kocky osadenej v dlažbe, ktorá na vrchu nesie mosadznú tabuľku s menom obete. Stolpersteine venovaný pamiatke Jozefa Bučka je prvým v Martine. Kamene zmiznutých sa v súčasnosti nachádzajú takmer vo všetkých krajinách, ktoré boli počas druhej svetovej vojny okupované nacistami. Sú dielom nemeckého umelca Guntera Demniga, ktorý s touto myšlienkou prišiel v roku 1992. Ich počet sa blíži k číslu 100.000, čo z nich robí najväčší decentralizovaný pamätník v Európe.

Kameň bol osadený dňa 8. mája 2022, na prístupovom chodníku k memorandovému námestiu od hlavnej brány, venovaný pamiatke Jozefa Bučka, niekdajšieho nášho evanjelického farára, pôsobiaceho v rokoch 1933 – 1944, ktorý sa zaslúžil o postavenie Evanjelického zborového domu. Bol známym odporcom autoritatívneho politického režimu v období vojnovej Slovenskej republike.

Viac o Jozefovi Bučkovi sa dočítate z článku Vzácny brat farár Jozef Bučko.

Niekoľko okamihov z osadenia kameňa nájdete vo fotogalérií alebo kliknutí na ikonu: