streda, 19 júna, 2024

Evanjelický a. v. cirkevný zbor v Martine

"Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho." Ján 3, 16

Turčianska mládež

Aprílové stretnutie turčianskej mládeže 2016

Duchovná výzva

„Pokiaľ sú uhlíky spolu, horia. Keď však jeden vypadne z pahreby, zhasne.“ Týmito slovami podľa mňa rečník na aprílovej turčianskej mládeži – pán farár Ján Hroboň krásne vystihol dôležitosť spoločenstva. A tým aj to, čo on pokladá za duchovnú výzvu hlavne pre nás, mladých, ktorí sme zodpovední za to, aby napríklad spoločenstvo mládeže, či už každej malej jednotlivo alebo spoločnej turčianskej, fungovalo a aj rástlo. Spoločenstvo nie je dôležité len samo pre seba, ale hlavne pre ľudí, ktorí ho tvoria. Pretože práve v spoločenstve sa dejú tie najúžasnejšie veci.

Dátum konania bol prvý apríl a tak samozrejme padlo aj zopár žartíkov zo strany pána farára Hroboňa aj moderátoriek večera Janky Blahovej a Mišky Dutkovej. Videli sme vtipné video z produkcie súrodencov Sopoligových, kde rôzni ľudia (hlavne študenti EGMT) odpovedali na otázky. Jedna z tých vtipnejších bola napríklad: Čo je to kurčatovium? (pre lepší efekt nechávam nezodpovedané).

Keďže s pánom farárom z Bratislavy prišli aj mladší Hroboňovci, sprevádzali chvály spolu so stálou kapelou z martinskej mládeže. Jednou z vecí dôležitých pre spoločenstvo aj rast viery každého z nás sú podľa pána farára piesne. Sú krásnym vyznaním Bohu. Spôsobom akým mu môžeme poďakovať aj za všedné veci, vyznať mu našu vieru. Preto tvorí hudba, kapela a spev obrovskú súčasť každej mládeže, o turčianskej nehovoriac.

Každá turčianska mládež má niečo do seba. Aj táto mala. To najlepšie na veľkých mládežiach je pre mňa hlavne to, že prídu aj ľudia, ktorí už obyčajne na stretnutia mládeže nechodia, ale turčianska ich niečím priláka. Možno je to v jej výnimočnosti, vo veľkosti, v programe.. na tom ani tak nezáleží. Podstatné je to, že si všetci nejak priamo alebo nepriamo uvedomujeme potrebnosť práve toho, na čo upozorňoval pán farár Hroboň vo svojom slove, a teda na dôležitosť spoločenstva.

Andy Snováková

PS: Foto a video nájdete v médiach…